Menu

Staff List

Teaching Staff

TITLE

SURNAME

COLLEGE

POSITION

RESPONSIBILITY

Title Surname Role Responsibility
Mr Akhtar Teacher of Mathematics Assistant Headteacher - Curriculum & Assessment
Mr Allen Teacher of PE Head of Department PE
Mr Andrew Teacher of Art Head of Department Art
Mrs Atkins Teacher of Geography  
Mrs Atkinson Teacher of MFL  
Miss Bajkowski Teacher of RE  
Mr Baker Teacher of Geography Head of Year 10
Mr Bannister Teacher of Mathematics  
Miss Barfoot Teacher of English KS5 Co-ordinator English
Mrs Bedingfield-Millikin Teacher of MFL Head of Department MFL
Mrs Benjamin SCITT Director SCITT Director
Mrs Brown Teacher of English KS4 co-ordinator English
Mr Burnell Teacher of Mathematics  
Mrs Burnell Teacher of Science  
Mr Cherry Teacher of Mathematics KS5 Co-ordinator maths
Mr Corner Teacher of Science Senior Assistant Headteacher
Mr Cotton Teacher of PE Second in Department PE
Miss Dean Teacher of Religious Education Head of Department RE
Mrs Déniz-Woodward Teacher of MFL  
Mrs Donaldson Teacher of PE Head of Year 8
Mr Durham Teacher of ICT Head of Department Social Sciences
Mr Eveleigh Teacher of English  
Mrs Forrest Teacher of English  
Mr Friend Teacher of English Assistant Headteacher - Quality Assurance
Mr Fryett Teacher of Science Director of Science
Mr Gardiner Teacher of Technology  
Mrs Goddard Instructor MFL  
Mrs Graham Teacher of Design Technology  
Mr Harby Teacher of Mathematics  
Miss Hardy Teacher of English Pupil Premium Progress Leader
Miss Harlock Teacher of PE & PSHEE Head of Year 7
Mr  Hawes Teacher of Drama Head of Department Drama
Mr Hipwell Teacher PE and Mathematics  
Mrs Hollamby Teacher of Business Studies Head of Department Business Studies
Mr Holmes Teacher of History  
Mrs Howitt Swimming Instructor  
Miss Isherwood Teacher of Science  
Mr Jackson Teacher of English  
Mr James Teacher of Science  
Mr Jones Teacher of Business Studies  
Mr Kelly Teacher of English Pupil Premium Progress Leader
Mrs King Teacher of History  
Mrs Knowles Teacher of English  
Ms Ku Teacher of Mathematics Director of Mathematics
Mrs Leach Teacher of Science  
Miss Lee Teacher of PE Assistant SENCO
Miss Lennie Teacher of English  
Mr Lord Headteacher  
Miss Macdonald Teacher of Technology  
Miss Maddison Teacher of Art  
Mr Meneaugh Deputy Headteacher  
Miss Millard Teacher of History Head of Humanities
Mrs Moore Teacher of Art  
Mr Niblock Teacher of English  
Mr Osborne Teacher of ICT  
Mr Ostler Teacher of Science Second in Department Science
Mrs Owens Teacher of PSHE Head of department PSHE
Mrs Paleoca Teacher of MFL MFL Co-ordinator
Mrs Parker Swimming Instructor  
Mrs Pearson Teacher of Music Head of Additional Needs/SENCO
Mr  Pearson Teacher of PE  
Mr Randall-Carrick Teacher of Science  
Mrs Robertson Teacher of PE Assistant Headteacher - Transition
Mrs Robinson Teacher of Mathematics Transition lead for Maths
Miss Rock Teacher of Business Studies  
Mrs Schelpe Teacher of Health & Social Care Head of Department Health & Social Care
Mrs Seston Teacher of Science  
Mr Seston Teacher of English Second in Department English
Mr Shafiq Teacher of Mathematics  
Mrs Shilling Teacher of Pyschology Head of Sixthform
Mrs Smith   Teacher of Science Science Co-ordinator
Mr Smith   Teacher of Drama Head of Year 11
Mr Smith   Teacher of History  
Mr  Smith   Teacher of Economics & Business Studies Assistant Headteacher - KS5
Mrs Sowinska Leading Practitioner mathematics  
Miss Spencer Teacher of Technology Head of Department Technology
Miss Stapleton Teacher of Science  
Miss Story-Taylor Teacher of Science Science Co-ordinator
Mrs Stubbs Teacher of Mathematics  
Mrs Su Teacher of Science Science Co-ordinator
Miss Sutton Teacher of Music Head of Department Music
Miss Thompson Teacher of MFL  
Miss Titchener Teacher of English  
Mr Titchmarsh Teacher of Geography Subject lead for geography
Mrs Tomlinson Teacher of RE  
Mr Townsend Teacher of English  
Mrs Vere Teacher of Psychology SCITT Manager & EPQ Lead
Mr Vernall Teacher of ICT  
Mrs Walker Teacher of PE Head of Year 9
Mr Walker Teacher of ICT Head of Department ICT
Mr Wallis Teacher of English Director of English
Mr Walton Teacher of Science  
Mr Wieczorek Teacher  
Miss Wiles Teacher of Art  
Miss Wilshire Teacher of Geography SMSC Co-ordinator
Miss Wood Teacher of Food Technology  

Support Staff

Title First name Surname Role
Mrs Niki  Alexander School Receptionist
Miss Isabelle Aris Cover supervisor/administration
Mrs Kate Armstrong Cover supervisor
Mr Jamie Atkins Caretaker
Mrs Sharron Baird Parker Senior Administrator/Heads PA/CTG
Mrs Sue Barker Senior Science Technician
Ms Cheril Barks Teaching Assistant
Mr Clive Beeken Assistant Caretaker/Cleaner
Mr Philip Bell IT Technician
Miss Naomi Brumpton Science Technician
Mrs Sue Brunning Teaching Assistant
Miss Jemma Burd Catering Assistant
Mrs Kimberley Butler Teaching Assistant
Mrs Toni Cakebread Catering Assistant
Mrs Kate Carr Catering Assistant/Food Tech technician
Mrs Kay Chawko Catering Assistant
Mrs Lesley Coley Teaching Assistant
Mrs Helen Conboy Catering Manager
Mr Nathan Cook IT Systems Manager
Mrs Karen Cubitt Teaching Assistant
Miss Liz Curtis Teaching Assistant
Mrs Donna Dimeloe SCITT Administrator
Mrs Sarah Dodwell College Administrator
Mrs Kerry Dunn Catering Assistant
Mrs Sue Ellis Data Administration Assistant
Mrs Janine Farrell Deputy Head of Year 7
Mrs  Erin Gedney Deputy Head of Year 11
Mrs Julie Gibbins Science Technician
Mrs Jayne Gill Examinations Officer
Mrs Lisa Goodchild School Business Manager
Mrs Anita Hamblyn Sixth form study Area Supervisor
Mr Trevor Harrison Behaviour Improvement Lead
Mrs Philippa Head College Administration Assistant
Mrs Rachel Hillson Sixthform Administrator
Mr David Jessop Facilities Manager
Mrs Amanda Jones Lead CPO & Looked After Children Officer
Miss Caitlin Jones Art Technician/School receptionist
Mrs Tracey Keating Teaching Assistant
Mrs Jackie Kerley Deputy Head of Year 8
Miss Asma Khan Cover Supervisor
Mrs Sue Lefley Data Administrator
Miss Rebecca Lewin Catering Assistant
Mrs Angie Logue Catering Assistant
Mrs Maggie Mackey Catering Assistant
Mrs Jane Marshall Finance Assistant
Mrs Jo Meikle Deputy Head of Year 9
Mr Tony Norman Workshop Technician
Miss Sandra Nugent Behaviour Improvement Centre Supervisor
Mrs Yvonne Ostler Data Manager
Mrs  Sandra Peacock Human Resources Manager
Miss Dani Phillips Catering Assistant
Mr Paul  Pickering Assistant IT Technician
Mrs Sue Rangolam MFL & Teaching Assistant
Mr Darren  Ready Assistant Caretaker
Ms Andrea Richards S/G Administrator & PA to Deputy Head
Mrs Kathy Robson Catering Assistant
Mrs Liz Rodriguez de Dorey MFL Assistant
Mrs Nicky Russen Deputy Head of Year 10
Mrs Claire  Saunders Finance Assistant
Mrs Suzie Sayer Finance Manager
Miss Wendie Sharman Attendance Officer/Administrator
Mrs Lindsay Smith Education Welfare Officer
Mrs Lorraine Stocker School Receptionist/PP officer
Mrs Pauline Swaffield Sixth form Administration Assistant
Mrs Linda Taylor Careers & WRL Manager/Publicity Manager
Miss Erika Tinnon Assistant Catering Manager
Miss Helen Turner Assistant Science Technician
Mrs Kathryn Wallis School Librarian/Homework club supervisor
Mrs Pam Whittaker Catering Assistant
Mrs Phyl Williams Cover supervisor
Mrs Debbie Wray Teaching Assistant
Mrs Sian Wray Behaviour Improvement Centre Supervisor